Fredag aften kan du tage en rejse tilbage til Anden Verdenskrig og opleve storheden af general Charles de Gaulles kamp for Frankrigs fremtid. Den storfilm, der vises på Reprise Teatret, tilbyder et indblik i de komplekse alliancer og strategier under Casablanca-konferencen. Det er en fortælling om styrke, mod og diplomati.
Tidspunkt: Fredag 6. november 2026, kl. 20:00
Sted: Reprise Teatret, Øverødvej 10-12, 2840 Holte
Lørdag eftermiddag fejrer vi det frivillige miljø i Holte og Frivilligcentrets 25-års jubilæum. Kulturcenter Mariehøj står som ramme for en dag fyldt med inspiration, workshops og optrædener. Her kan du møde lokale foreninger, deltage i kreative værksteder, og nyde et rigt kulturprogram. Dagen byder også på kagebord, fællessang og en afsluttende middag, hvor Dansk-Syrisk Kulturforening serverer skønne retter.
Tidspunkt: Lørdag 7. november 2026, kl. 13:00
Sted: Kulturcenter Mariehøj, Øverødvej 246, 2840 Holte
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.